Opowiedzieć Wam o chemii, która znajduje się w plastikowych zabawkach, które często wybieracie dla swoich dzieci ze względu na cenę? Jak już powszechnie wiadomo, nie wszystkie zabawki sprowadzane spoza Unii Europejskiej spełniają normy w zakresie dopuszczalnej ilości ftalanów w zabawkach dla dzieci. Być może nie wszyscy z Was wiedzę, że UOKiK na podstawie ustawy z dn. 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku, pełni rolę organu monitorującego system kontroli wyrobów nieżywnościowych oznaczonych znakiem CE w tym właśnie zabawek dla dzieci, a także jest organem prowadzącym postępowania administracyjne w sytuacji gdy te wymaganie nie są spełnione. Niestety jak się okazuje, dosyć często…

Jak podaje raport UOKiK z 2018 roku : “Łącznie w ostatnich pięciu latach (2013-2017) przebadano 813 próbek, stwierdzając przekroczenie dopuszczalnego stężenia tych substancji w 230 z nich (co stanowi średnio ok. 28 proc. zbadanych). Ftalany głównie wykrywane są w lalkach z miękkimi głowami, figurkach (głównie koniki), zabawkach dla niemowląt do oglądania, chwytania, ściskania (np. typu piszczki), piłkach, zabawkach skakankach.”…

Przypominamy, że ftalany to inaczej estry kwasu ftalowego, używane przy produkcji plastiku, w szczególności przy produkcji miękkiego polichlorku winylu (PCW), jako zmiękczacz nadający wyrobom z tworzyw sztucznych odpowiednią elastyczność. Ich dopuszczalne stężenie w zabawkach to 0,1 proc. w stosunku do masy materiału z dodatkiem plastyfikatorów! Czy wiesz jakie stężenie jest w zabawkach Twojego dziecka?

Kupując zabawki dla dziecka, często nie mamy czasu na czytanie etykiety i sprawdzanie jej pochodzenia oraz procesu produkcji.

Co możemy zatem zrobić? Jakie zabawki dla dzieci wybierać?

Chcąc pozbyć się ryzyka negatywnych wpływów środków chemicznych na nasze dzieci i otoczenie – możemy wybierać odpowiedzialnie, w trosce o nasze środowisko, kupując od firm, które dbają o etyczny i odpowiedzialny proces produkcji zabawek dla naszych dzieci. Tak – wyprzedzając Wasze pytanie – są to droższe zabawki, ale zobacz jakie korzyści z tego płyną…

Kupujmy drewniane zabawki dla dzieci. Bezpieczne zabawki dla dzieci.

Alternatywą są zabawki dla dzieci z drewna kauczukowego wytworzone bez użycia chemikaliów, z wysuszonego w suszarni drewna kauczukowego, połączone z klejem bez formaldehydu i pokryte nietoksycznymi, ekologicznymi barwnikami na bazie wody. Mowa oczywiście o zabawkach marki Plan Toys, który jest liderem w produkcji drewnianych zabawek dla dzieci w sposób odpowiedzialny i etyczny.

Kolejnym hitem są zabawki dla dzieci z całkowicie ekologicznego materiału PlanWood® – odzyskanych w procesie obróbki drewna kauczukowego drobin i wiór. Prasowane pod wysokim ciśnieniem PlanWood® odznacza się wyjątkową trwałością, a dzięki organicznemu barwieniu całego materiału nie odbarwia się i jest odporne na zabrudzenia.

Firma Plan Toys należy do światowej czołówki pod względem produkcji ekologicznych zabawek dla dzieci.

Jako pierwsza zaczęła wykorzystywać do produkcji naturalne, ponownie przetworzone drewno kauczukowe. Dba także o to, aby stosowane farby, kleje, jak również opakowania zabawek oraz same metody ich produkcji były w jak największym stopniu przyjazne środowisku. W jej ofercie znajdziecie genialne zabawki do ogrywania ról przez dzieci tj. drewniane warzywa z deską do krojenia, drewniane owoce z deską do krojenia, przenośną kuchnię, zestaw do zabawy w weterynarza czy kultową skrzynkę lekarską. 

Zabawa tematyczna w odgrywanie ról jest jedną z ważniejszych zabaw dla rozwoju dziecka, gdyż scala wszystkie funkcje fizyczne i psychiczne. Pomaga dzieciom rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, estetycznie, ruchowo i duchowo. Uczy funkcjonowania w społeczeństwie, uczestniczenia w grach zespołowych czy celebrowania zwyczajów. Wyrabia w dziecku charakter i nastawienie do świata. Ćwiczy zwroty grzecznościowe. Jest to taki rodzaj zabawy, która pochłania dziecko całym sobą. Herbatka dla lalek, czy zupa owocowa – to tylko niektóre z pomysłów, które dzieci aranżują zupełnie same podczas zabawy w odgrywanie ról, w swój własny niepowtarzalny sposób.

Poprzez zabawę drewnianymi zabawkami dla dzieci, dzieci mają kontakt z czystym drewnem, jego strukturą oraz właściwą temperaturą. Taka zabawa jest dużo bardziej przyjemna dla zmysłów małego człowieka, niż kontakt skóry ze szkodliwym potencjalnie PCW. Wybierając dla dziecka zabawki w sposób świadomy, uczymy go odpowiedzialności za naszą Planetę! A pamiętajcie, że zabawki drewniane to zabawki wielopokoleniowe, które posłużą Wam przez wiele lat. Ich piękne i ponadczasowe wykonanie nigdy się nikomu nie znudzi. A na koniec zostanie wspaniała pamiątka lub dekoracja w dziecięcym pokoju, która przypominać będzie o pięknych chwilach spędzonych przy wielogodzinnej zabawie.

Polecamy odpowiedzialnie! Tylko bezpieczne i drewniane zabawki dla dzieci!

Szara Mysz Kids Concept

Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping